Home Dom Porządki Chemia polska – poznaj rodzime rozwiązania

Chemia polska – poznaj rodzime rozwiązania

8 min czytania
0
0
1,508
chemia polska

Często wspomina się o chemii niemieckiej, jednak nie każdy ma świadomość w jak szybkim tempie rozwijają się polskie firmy chemiczne, tworzące swoje alternatywy z zakresu środków czystości i nie tylko. Są one coraz bardziej zbliżone skutecznością do zachodnich konkurentów i naprawdę godne uwagi. Co warto wiedzieć o chemii polskiej? Między innymi na to pytanie odpowie Wam nasz artykuł.

Dawniej stan chemii polskiej był w naprawdę opłakanym stanie. Istniały państwowe zakłady, np. Polena, jednak jakość produkowanych przez nią środków pozostawiała wiele do życzenia. Dlatego  do końca istnienia komunistycznej Polski, rodacy często decydowali się na chemię zagraniczną, w którą zaopatrywali się u przemytników. Mniej zamożni i nie posiadający odpowiednich znajomości obywatele polegali głównie na tradycyjnych metodach prania znanych od pokoleń lub decydowali się na ograniczone pod względem dostępności krajowe propozycje. Pierwszą zmianą tej sytuacji był początek dzikiego kapitalizmu, który rozpoczął się w naszym kraju na początku lat 90. XX. Pozwolił na założenie pierwszych prywatnych fabryk chemicznych, wprowadzenie znanych wcześniej w Europie Zachodniej technologii i polepszenie ogólnych standardów, wpływających na jakość tworzonych produktów.

skromne początki

Skromne początki

Wcześniejsze PRL-owskie proszki, takie jak Bis, Ixi czy Opal powoli zastępowała także unowocześniona Polena 2000, czyli pierwsza próba rywalizacji z prawdziwego zdarzenia z wchodzącymi do Polski zachodnimi markami. Było to na tyle ważne dla tej marki, że Lever Polska (twórca Poleny) jako jedna z pierwszych polskich firm zainwestowała w reklamę telewizyjną i całą medialną kampanię promocyjną. Słynne pytanie „Ojciec prać?”, nawiązujące do filmu „Potop”, na zawsze weszło do kanonu udanych sloganów reklamowych w naszym kraju. Sam proszek również bardzo nie odstawał pod względem jakości od innych produktów dostępnych na rynku, jednak intensywna ekspansja niemieckich środków chemicznych sprawiła, że produkt zniknął z rynku jeszcze przed początkiem nowego tysiąclecia. W chemii polskiej nastąpiły chude czasy, w których tak naprawdę nie istniał jej godny wspomnienia przedstawiciel.

Obecnie rynek chemiczny przeżywa powolne, ale konsekwentne odrodzenie w naszym kraju. Głównie stało się tak za sprawą firmy Clovin S.A, która wprowadziła na polski rynek kilka interesujących propozycji. Ich marki takie jak Clovin Multi Color, Clever, Clovin Septon, Spiro, Dr. Prakti czy Purox zaczęły zdobywać pewną popularność. Oprócz porównywalnej do zachodnich środków skuteczności, te środki w dalszym ciągu posiadają atrakcyjne ceny. To zdecydowanie pozwala wprowadzić więcej oszczędności do domowego budżetu. Dodatkowo w ostatnim czasie firma próbuje swoich sił na rynku ekologicznych środków piorących z nową marką Mr. Ziggi na czele. Firma stawia na naturalne składniki, łącząc przy tym tradycyjne i nowoczesne rozwiązania. Warto też dodać, że główną twarzą kampanii marketingowej i współwłaścicielem Ziggiego został sam Zygmunt Chajzer. Naszym zdaniem warto zainteresować się już dostępnym do kupienia, w pełni ekologicznym środkiem do prania, produkowanym i tworzonym na terenie Polski.

inne, alternatywne środki

Inne, alternatywne środki

Oprócz proszków czy żeli do prania, polska chemia skupia się również na mniej popularnych produktach. Firma Melba działa głównie w zakresie musujących kul do kąpieli dla dzieci i dorosłych.  Są one pożądane przez coraz to większą liczbę klientów. Oprócz tego firma aktywna jest także w tematyce nowoczesnych odświeżaczy powietrza, tworząc przy tym nowe marki. Powiązane z chemią gospodarczą są także produkty, takie jak papiery toaletowe czy zmywaki kuchenne. W tym aspekcie firma Almusso oraz York zdobywają stopniowo polski, ale i zagraniczny rynek. Podkreślają także, że ich linie produkcyjne są jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Tego propozycje z kategorii chemii polskiej są przede wszystkim dostępne w sklepach internetowych. 

Nasz rodzimy rynek pod względem kupna, jak i produkcji środków, ma naprawdę duży potencjał. Polacy lubią kupować polskie produkty i wspierać polskie firmy. Przy odpowiednim nastawieniu klientów poprzez akcje marketingowe można uzyskać dzięki temu wysoką sprzedaż. Trzeba jednak zadbać przy tym o jakość i cenę pasującą do polskich standardów. Dla osób lubiących zaopatrywać się w marki od polskich producentów, istnieją ciekawe alternatywy, które warto odszukać i wypróbować we własnym gospodarstwie domowym.

Zapraszamy do sprawdzenia innych wpisów z cyklu o chemii zagranicznej i nie tylko. 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Porządki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Jak wyczyścić plamę po kawie z dywanu?

Co jest zmorą wszystkich posiadaczy dywanów? Oczywiście zaschnięte plamy. Ich usunięcie w …