Home Artykuły sponsorowane Popularne byliny ogrodowe – piękne ozdoby polskich ogrodów

Popularne byliny ogrodowe – piękne ozdoby polskich ogrodów

8 min czytania
0
0
319
Popularne byliny ogrodowe - piękne ozdoby polskich ogrodów

Byliny są niezwykle efektownymi roślinami wieloletnimi. Dzięki różnorodności rodzajów i odmian są popularne w ogrodnictwie, zazwyczaj stanowiąc uzupełnienie rabat i klombów. Sprawdzą się również na stanowiskach nieodpowiednich dla krzewów czy drzew.

Czym są byliny i co je wyróżnia? 

Byliny są roślinami, które każdego roku się odradzają. W botanice nazywa się je roślinami zielonymi, ponieważ w przeciwieństwie do drzew czy krzewów nie mają zdrętwiałych łodyg. Byliny w większości przypadków odradzają się na wiosnę. Jesienią liście zamierają, natomiast korzeń pozostaje nienaruszony. Dzięki temu kwitną w kolejnym sezonie. Wyróżniają się okresem kwitnienia zazwyczaj dłuższym niż cebulki kwiatowe. 

Dlaczego warto zdecydować się na byliny w ogrodzie?

Byliny są roślinami wyjątkowymi. Oprócz tego, że mają cenione walory estetyczne, pozytywnie wpływają również na funkcjonowanie całego ogrodu. Do największych zalet zalicza się oczyszczanie powietrza oraz produkcję tlenu. Ponadto blokują fale dźwiękowe, wpływając na wyciszenie strefy relaksu. Stopniowo odprowadzają wodę z gleby. 

Orlik Aquilegia – ponadprzeciętnej urody byliny 

Piękne niebieskie kwiaty stanowią ozdobę każdego ogrodu. Dwubarwne kwiatostany uzupełniają szaro-zielone listkowe. Zdobią rabaty, które w okresie kwitnienia stają się kolorowymi polami. Orlika najlepiej sadzić pod koronami drzew i krzewów. Dobrze rozwijają się w środowisku wilgotnym i delikatnie zacienionym.

Potrzebuje dużo wody, którą należy dostarczyć sadząc go na stanowisku słonecznym. Kwitnie od maja do czerwca (Orlik Złocisty kwitnie nawet do sierpnia). Najlepiej sadzić go jesienią lub wczesną wiosną w odstępach 30-40×40 cm. Mniejsza odległość może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Najwyższe rośliny (Orlik pospolity) osiągają wysokość nawet 80 cm, inne natomiast (Orlik alpejski czy Orlik wachlarzowaty) mają ok. 20 cm wysokości. Więcej na temat pielęgnacji orlika przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/aquilegia-orlik-bylina-rodem-z-gorskich-terenow.html 

Mak ogrodowy – okazałe, pękate kwiaty 

Charakteryzuje się dużymi barwnymi czerwonymi kwiatami w różnych odcieniach. Często są one zbyt ciężkie dla łodyg (średnica ok. 15 cm). Najlepiej umieścić je na stanowisku słonecznym, lecz nieco zacisznym na lekko spulchnionej glebie. Warto rozpocząć ich sadzenie w sierpniu lub na przełomie września i października. Korzenie należy uciąć na długość 5–10 cm, a następnie umieścić je w glebie. Bardziej intensywny kolor kwiatów mają odmiany Beauty of Livermere oraz Raspberry Queen. 

Ostróżka, czyli najwyższe byliny ogrodowe 

Należy do rodziny jaskrowatych. Pędy osiągają wysokość nawet 200 cm. Strzeliste kwiatostany maja najczęściej kolory: niebieski, fioletowy czy różowy. Najlepiej sadzić je na ciepłym i słonecznym stanowisku. W cieniu ich kwiatostany są mniejsze i uboższe. Niezależnie od odmiany, lubią żyzną glebę zasadową. Ostróżka powinna znaleźć się w glebie do końca września.

Ostróżka ma sporo odmian, dzieli się na trzy grupy, warunkujące wysokość: Elatum (140-200 cm), Belladonna (80-140 cm) oraz Pacific (100-180 cm). Każda grupa wymaga regularnego podlewania. 

Piwonia – królowa polskich ogrodów 

To jedna z najpopularniejszych bylin w polskich ogrodach. Charakteryzuje się pięknymi pełnymi kwiatami w różnych kolorach. Jest to jednak roślina delikatna, dlatego wymaga stanowiska w umiarkowanym stopniu nasłonecznionego. Nie powinna być wyeksponowana na wiatr. Odstępy powinny mieć co najmniej pół metra. Ich sadzeniem warto zająć się późnym latem lub wczesną jesienią. Piwonie można sadzić na lekkim podwyższeniu, aby zapobiec gromadzeniu się wody. Istnieje kilka rodzajów piwonii, w tym piwonie krzaczaste, drzewiaste doniczkowe. Więcej na temat rodzajów piwonii przeczytać można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rodzaje-piwonii-krzaczaste-drzewiaste-i-doniczkowe.html

Jedną z najpopularniejszych odmian jest piwonia lekarska, która kwitnie już na początku maja. Regularnego podlewania wymaga natomiast piwonia krzewiasta, której kwiaty mogą osiągać nawet 20 cm średnicy. Zajmuje sporo miejsca, dlatego podczas sadzenia trzeba uwzględnić większe odstępy, aby mogła się rozwinąć. 

 

Byliny każdego roku przyciągają wzrok barwnymi kwiatami. Pomimo że większość z nich wymaga wilgotnej gleby, nie są to rośliny bardzo wymagające. Gdy się jednak zapomni o ich regularnej pielęgnacji, mogą samodzielnie rozprzestrzenić się na cały ogród.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Artykuły sponsorowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Niezbędnik profesjonalistki – jakie dodatki warto nosić ze sobą do pracy?

W świecie profesjonalistek każdy detal ma znaczenie. Dobrze dobrane akcesoria nie tylko uł…