Home Rozwój osobisty Brak cierpliwości do dziecka – jak sobie z nim radzić?

Brak cierpliwości do dziecka – jak sobie z nim radzić?

12 min czytania
0
0
2,859
Brak cierpliwości do dziecka - jak sobie z nim radzić

Rodzina to pewnego rodzaju ostoja, która od samego początku kształtuje charakter i zachowanie naszego dziecka. Mimo najszczerszych chęci i wielu wysiłków niestety nie ma rodziców idealnych i każdemu zdarza się popełnić błędy wychowawcze. Co zrobić, gdy naszym problemem okazuje się brak cierpliwości do dziecka? Jak sobie z nim radzić i co zrobić, by dziecko czuło się kochane, ale jednocześnie nie traktować go zbyt pobłażliwie?

Etapy dorastania

Aby zrozumieć dziecko i wykazać się cierpliwością, przydatne jest zrozumienie etapów jego dojrzewania. W pewnym momencie dziecko jest ciekawe świata i zadaje bardzo dużo pytań na temat niemal wszystkiego, co go otacza. Rodzice są wtedy autorytetem, który udziela odpowiedzi na nurtujące pytania. Dziecku wydaje się, że rodzice to bohaterowie, często sygnalizuje, że chciałoby być takie, jak oni. W pewnym momencie przychodzi jednak okres dziecięcego buntu. Dziecko w tym czasie buntuje się, krzyczy, marudzi i domaga się nieustannej uwagi, jeśli natomiast jej nie otrzyma, często jest nieposłuszne. Rodzic w tym wypadku posuwa się do dania dziecku klapsa, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wzbudza poczucie winy, a jednocześnie nie rozwiązuje problemu.

Idealna wizja a brak cierpliwości do dziecka

Bardzo często kobiety karmione są wizją idealnego macierzyństwa. Dzieci są idealnie posłuszne, nie sprawiają większych problemów, a mamy zawsze z miłością udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania i przenigdy nie wybuchają złością. Bycie rodzicem to jednak trudna droga, bogata w wiele emocji, także tych negatywnych. Należy dać sobie prawo do ich odczuwania i nie stresować się tym, że w danym momencie czujemy się źle i brak nam cierpliwości. Czasem sama akceptacja tego, że macierzyństwo jest pełne wyzwań, pomaga w przetrwaniu trudniejszych momentów. Należy także zachować dystans wobec opinii innych ludzi, którzy twierdzą, że macierzyństwo to najpiękniejsza rzecz, jaka może spotkać kobietę i wszystkie matki powinny być wdzięczne losowi za to, że mają możliwość opiekowania się małą pociechą i nie powinny się “mazać”. Otóż nie, daj sobie prawo do przeżywania wszystkich emocji. Reakcje takie jak płacz są całkowicie naturalne, gdy spotyka nas coś, co nas przeraża lub z czym sobie nie radzimy.

Prawdopodobne powody braku cierpliwości do dziecka

Czasem zdarza się, że brak cierpliwości do dziecka bardziej niż faktycznym nieposłuszeństwem malucha, spowodowany jest zmęczeniem i rozdrażnieniem rodzica. Być może powodem Twojej frustracji jest brak czasu dla siebie lub niewyspanie? Warto przyjrzeć się temu problemowi i spróbować z nim zawalczyć. Postaraj się raz na jakiś czas zadbać o chwilę, którą poświęcisz sobie. Może warto pomyśleć o tym, by zacząć trenować? Być może dobrym pomysłem okaże się także zrobienie sobie raz na jakiś czas domowego spa? Zachęcamy Cię do przeczytania naszego poprzedniego wpisu, gdzie podajemy najlepsze ćwiczenia dla kobiet. Poproś o opiekę nad dzieckiem partnera lub kogoś z rodziny. Poszukaj wsparcia u innych i zadbaj o wypoczynek, a  będziesz mniej rozdrażniona i brak cierpliwości do dziecka nie będzie już tak dotkliwym problemem. Warto zachować równowagę, pamiętając zarówno o naszym dziecku, jak i o sobie. Być może trudno Tobie pogodzić pracę z macierzyństwem? W tej sytuacji także nie bój się prosić o pomoc bliskich czy partnera. Opowiedz mu o swoich obawach i przedstaw swoje propozycje rozwiązania problemu.

Brak cierpliwości do dziecka - jak być dobrym rodzicem

Brak cierpliwości do dziecka – co robić?

Co zrobić jeśli faktycznie mamy bardzo duży problem z zachowaniem cierpliwości przy dziecku, jego pytania i zachowanie powodują u nas płacz czy agresję? Istnieje kilka sposobów, by spróbować ograniczyć stres lub wyrobić w sobie większą tolerancję i akceptację zaistniałej sytuacji.

Niezależność

Jedną z ważniejszych rzeczy jest zadbanie o odpowiednią relację na linii rodzic- dziecko. Ważne jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa, lecz nie należy być nadopiekuńczym. Wskazane jest, by rodzice byli wsparcie dla malucha, ale jednocześnie nie należy go wyręczać we wszystkich obowiązkach. Warto w tym celu pokazywać dziecku, jakie jego zachowania są niedopuszczalne i nie spotykają się z aprobatą. Należy mieć jasno ustalone granice i dbać, by dziecko ich nie przekraczało. Dzieci, zwłaszcza małe, mają skłonność do testowania granic rodzica po to, by przekonać się, co im wolno, a czego nie. Nie należy dawać dziecku wszystkiego, co chce. Dzięki temu wpłynie to pozytywnie na nasz komfort psychiczny i odzyskanie równowagi, a to zapobiegnie poczuciu bezradności.

Czy dziecko robi na złość?

Pomocne w odzyskaniu cierpliwości do dziecka będzie zrozumienie sposobu, w jaki ono myśli. Dzieci często są bezbronne, a rodzice są osobami, które mają być wsparciem i obrońcami przed dziecięcymi obawami. Dziecko często nie rozumie, że jego zachowanie może spowodować frustrację rodzica. Dzieci dopiero uczą się, jakie ich zachowania są wskazane i spotykają się z aprobatą. Bardzo często chce także zwrócić na siebie uwagę rodzica, której potrzebuje. To właśnie dlatego bywa nieposłuszne. Przemoc (krzyk, klapsy itp.) sprawiają, że dziecko czuje się przestraszone i zagrożone, a jego poczucie bezpieczeństwa zostaje naruszone.

Ogranicz stresujące bodźce

Na brak cierpliwości do dziecka mogą wpłynąć także sytuacje, które nie dotyczą relacji rodzic-dziecko, ale mają na nie negatywny wpływ. Jeśli np. irytuje Cię jakaś osoba z Twojego otoczenia, a masz możliwość ograniczenia z nią kontaktu, zrób to. Jeśli Twoja znajoma nieustannie mówi o swoich problemach, a jednocześnie nigdy nie pozwala Tobie dojść do głosu, ponieważ sugeruje, że jej problemy są ważniejsze, zaznacz jej, że nie masz ochoty na taki rodzaj relacji. Nie musisz nieustannie poświęcać się dla innych i rezygnować ze swojego komfortu po to, by zadowolić otoczeniem, jednak należy brać pod uwagę emocje i potrzeby drugiej osoby. Jak we wszystkim, także i w tym należy zachować równowagę.

Mamy nadzieję, że opisane przez nas sytuacje sprawią, że lepiej zrozumiesz mechanizmy i emocje, jakie Tobą kierują. Być może dzięki temu wpisowi lepiej poradzisz sobie podczas następnej trudnej sytuacji. Jeśli miałaś problemy z brakiem cierpliwości do dziecka, ale odzyskałaś równowagę i spokój, podziel się z nami w komentarzu! 

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Redakcja Kobieta na Czasie
Load More In Rozwój osobisty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Osoba wysoko wrażliwa – co oznacza WWO?

Osoba wysoko wrażliwa wykazuje zwiększoną wrażliwością emocjonalną połączoną z podwyższoną…