Home Lifestyle Bądź aktywny – wsiądź na rower – jedź po zdrowie!

Bądź aktywny – wsiądź na rower – jedź po zdrowie!

10 min czytania
0
0
536
Bądź aktywny – wsiądź na rower

Zdrowie jest, a przynajmniej powinno być  dla każdego w życiu wartością nadrzędną. Zdrowia nie da się za żadne skarby kupić – o zdrowie trzeba zatem dbać.

Czym jest zdrowie?

Zdrowie jest pojęciem względnym: dla każdego zdrowiem będzie coś innego, każdy zdrowie będzie definiował inaczej, każdy będzie postrzegał je na swój sposób. Nie ma zatem jednej definicji zdrowia. Ludzie najczęściej mają wyobrażenie o „byciu zdrowym” w kontekście „niechorowania”.

Najpopularniejszą definicją zdrowia prostą w rozumowaniu podała w 1946 roku Światowa Organizacja Zdrowia, która określa je jako „stan pełnego dobrostanu fizycznego, umysłowego i społecznego, a nie tylko brak choroby czy niedomagania”. Była ona zbyt ogólna, dlatego wzbogacono ją o „sprawność do prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego, a także o wymiar duchowy”.

A co ze sportem?

Ważnym aspektem, o którym nie można zapomnieć i którego nie wolno pominąć w drodze ku zdrowiu jest m. in. regularny ruch. Środowisko stresogenne w jakim żyje człowiek oraz prowadzone przez niego dynamiczne tempo życia sprawiają, że zaniedbujemy często własne potrzeby fizjologiczne i biologiczne takie jak sen, odpoczynek, ale także jakże ważny ruch (głównie na świeżym powietrzu).

Samuel Auguste Tissot – szwajcarski doktor żyjący w XVIII wieku jest autorem bardzo mądrych słów, które warto w tym momencie przytoczyć: „Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu” – ponad dwustuletnia złota myśl, a jakże nadal aktualna. Ze współczesnych powiedzeń na pewno każdy z nas słyszał niejednokrotnie maksymę, że „ruch to zdrowie”, dlatego nie zwlekaj i już dziś, już teraz zawalcz o swoje zdrowie i zacznij systematycznie się ruszać. Pamiętaj, że nigdy nie jest zbyt późno, by rozpocząć zmagania o dobrą formę zdrowotną. Liczy się Twoja postawa, odpowiednie nastawienie, a także dostrzeżenie plusów ćwiczeń aerobowych. Podczas wykonywania aerobów (aerobowy = z udziałem powietrza)człowiek oddycha głębiej i szybciej niż zwykle, a rezultacie jego komórki ciała stają się dużo lepiej dotlenione. Do tego rodzaju aktywności zalicza się jazdę na rowerze.

Postaw na rower!

Rower to znakomity środek lokomocji, zarówno w miastach jak i na wsiach. Rower stanowi dobry pretekst, by po prostu „wyrwać się” z domu, odstresować się i zrelaksować  – szczególnie teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża się wiosna, a nieba zacznie bić blask wiosennych promieni słonecznych. Rewelacyjnie sprawdza się w drodze do pracy, szkoły, na pocztę, na spotkanie – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dotrzeć punktualnie. W miastach często ulice są zakorkowane, w skutek czego istnieje ryzyko spóźnienia się w dane miejsce. Wybierając w tym celu rower jest dużo mniej prawdopodobne, że moglibyśmy nie dojechać na czas w określony punkt. Poza tym rowerem można sprytnie ominąć zatorowane ulice i przemierzyć wyznaczoną trasę na skróty np. przez alejki parkowe czy uliczki niedostępne dla aut. Oprócz tego, że rower jest fantastycznym środkiem lokomocji to jest także świetnym pojazdem do podróży i przejażdżek rekreacyjnego typu. W miastach są wydzielone w tym celu specjalne strefy ze ścieżkami rowerowymi. Na wsiach sprawa jazdy rowerem jest w znacznym stopniu ułatwiona, ponieważ po wiejskich ulicach można poruszać się dużo swobodniej. Ulice nie są zatorowane, a aglomeracje wiejskie obfitują w takie „bogactwa” jak lasy.

Dlaczego rower?

Przejażdżka rowerem po dróżkach leśnych daje możliwość podziwiania przyrody, terenów zielonych, drzewostanów, krajobrazów, słuchania świergotu ptaków, wdychania świeżego, czystego powietrza, a także jeśli zabierzemy ze sobą towarzysza wędrówki (mamę, tatę, siostrę, brata, syna, córkę, przyjaciela, znajomego czy kogokolwiek innego) – możliwość spędzenia miło wspólnie wolnego czasu.

Przebywanie na świeżym powietrzu czyni człowieka pogodniejszym, promienniejszym i żwawszym, pozytywnie oddziałuje na jego umysł i ciało, a także może stać się fenomenalnym rozwiązaniem na wyrażanie radości z życia. I to wszystko za darmo i niezanieczyszczając środowiska. Na rower może wsiąść zarówno starszy jak i młodszy, ponieważ ta forma aktywności fizycznej nie nadaje barier wiekowych, ale należy mieć na uwadze, że na rowerze może jeździć osoba czująca się na siłach i nieposiadająca przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego „sportu”. Należy zatem ruszać się tyle, na ile pozwalają nasze możliwości.

Zastanów się więc, czy warto zadbać o swoje zdrowie w naturalny sposób. Jeśli masz rower – wyciągnij go z garażu i sprawdź jego stan techniczny, a jeżeli nie masz – zastanów się nad zakupem w profesjonalnym sklepie rowerowym odpowiedniego modelu dla Ciebie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest w Twoich rękach i że jeśli ma się możliwość przeznaczenia choćby małej części z Twojego dnia na ruch to powinieneś to zrobić. Wsiądź na rower, zostaw za sobą kalorie, dręczące Cię być może zmartwienia, dotychczasowe stresy i poczuj się lżej. Może ten dwukołowy jednoślad stanie się wkrótce Twoim przyjacielem i towarzyszem w większości Twojego czasu wolnego?


Czytaj więcej na: sklep rowerowy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Natalia Rucka
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jak budować pewność siebie?

Pewność siebie nas buduje. Jej brak… ten, kto doświadcza jej braku, dobrze wie jak trudno …